Odrobina historii

 

 Festival „SCABB”  - to największy Festiwal sztuki i kultury ulicznej w Wielkopolsce. Organizowany po raz dziewiąty jest wpisany w kalendarz imprez kulturalnych w Polsce. Zainteresowanie imprezą jest ogromne dzięki panującemu na nim klimatowi. Festival to propozycja dla zajawkowiczów różnych dziedzin. Ponieważ festiwal powstał w wyniku zgłaszanych potrzeb młodzieży ważnym jego elementem jest fakt, że młodzi ludzie zaangażowani są w organizację festiwalu.

W ramach SCABBu 2014 organizujemy: warsztaty beatboxowe, warsztaty teatralne, Djsko- producenckie, taneczne, dziennikarskie. Warsztaty to jednak nie jedyne atrakcje naszego festivalu: od 4 lat wprowadzamy w życie Projekt Galerii Malarstwa Wielkoformatowego. StreetArt bo o tym właśnie mowa to bardzo mocna strona naszego festivalu. Warto pochwalić się że ostatni mural w wykonaniu Natalii Rak pokazywany był w stacjach TV Polsat oraz CNN.

W tym roku podczas festivalu nad malunkiem kolejnego szczytu bloku przy ul. P.O.W pracować będą artyści z Francji Velvet oraz Zoer a z Polski Pener, co nadaje naszemu festiwalowi rangi międzynarodowej. Trudno nie mówić o SCABBie jak o festivalu Mistrzów. Nasi instruktorzy to wielokrotni tryumfatorzy imprez zarówno Ogólnopolskich jak i Międzynarodowych. Wśród nich są DJ Tas/Czarny, Beatboxerzy; Blady Kris, Zgas, Pejot, Crash, Hapaszamy, Tancerze: Lipskee, Anetta Wojtuch, Anna Klimek, Dziennikarka Małgorzata Piontke.Streetatr: Przemysław Blejzyk „Sainer” i Mateusz Gapski „Bezt”Natalia Rak, Robert Proch.

Sama idea warsztatów zrodziła kolejny pomysł, który realizujemy po raz kolejny. Wszyscy warsztatowicze podczas swoich warsztatów uczą się choreografii do wspólnego spektaklu, który jest niesamowitym widowiskiem i jednoczesnym podsumowaniem pracy zarówno uczestników jak i instruktorów. Nie może oczywiście zabraknąć elementu łączącego wszystkie dziedziny festivalu, mianowicie tematu festivalu, który w tym roku brzmi  ”Jestem ruchem, dźwiękiem, słowem, obrazem… ”

Podczas Festiwalu organizujemy konkursy, zawody, pokazy, happeningi i koncerty. Jak do tej pory scenę Festivalową odwiedzili: Małpa, Tetris, Dwa Sławy, Łona i Webber, Bisz Oer DJ Paulo, Bros, OZM, PSCH, Tas i DJ Czarny, The Lordz, DJ Sok, Dziki Wons, Blady Kris, Lipskee, Zgas, Hapaszamy, Joterpe, DJ Polar, DJ Krzyku.

 Festival współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Turecki, Gminę miejską Turek. Sponsorem strategicznym są Bank Zachodni WBK oraz PROFIm

.